Przyspieszone postępowanie układowe – kiedy i dla kogo?

27-09-2023

Przyspieszone postępowanie układowe to jedno z czterech rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu zawarcia z wierzycielami układu, który zrestrukturyzuje jego zobowiązania, np. poprzez ich częściowe umorzenie, rozłożenie na raty lub konwersję na udziały bądź akcje. Czym jest przyspieszone postępowanie układowe? Kiedy może być prowadzone? Jakie są jego skutki? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Przyspieszone postępowanie układowe – w jakiej sytuacji?

  1. Złożenie wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Aby wniosek mógł zostać rozpoznany przez Sąd musi zawierać komplet załączników oraz spełniać wszystkie wymienione w przepisach wymogi formalne.
  2. Wydanie postanowienia o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego. Uwzględniając wniosek, sąd wydaje postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, w którym m.in. wyznacza nadzorcę sądowego. Jest ono skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.
  3. Sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i spisu wierzytelności. W terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego nadzorca sądowy sporządza i składa sędziemu-komisarzowi:
  • plan restrukturyzacyjny,
  • spis wierzytelności,
  • spis wierzytelności spornych.
  1. Przeprowadzenie zgromadzenia wierzycieli i głosowania nad układem. Po złożeniu niezbędnych dokumentów, sędzia-komisarz wyznacza termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem, o którym nadzorca sądowy zawiadamia wierzycieli.
  2. Zatwierdzenie układu. Jeżeli układ zostanie przyjęty przez odpowiednią większość wierzycieli, Sąd wydaje postanowienie o zatwierdzeniu układu.

Jakie są skutki przyspieszonego postępowania układowego?

  1. Dostęp do dokumentów dłużnika. Po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego dłużnik:
  • udziela sędziemu-komisarzowi i nadzorcy sądowemu wszelkich potrzebnych wyjaśnień,
  • udostępnia dokumenty dotyczące przedsiębiorstwa i majątku,
  • umożliwia nadzorcy sądowemu zapoznanie się z przedsiębiorstwem.
  1. Uchylenie zarządu własnego dłużnika i ustanowienie zarządcy. W określonych przypadkach sąd może z urzędu uchylić zarząd własny dłużnika i ustanowić zarządcę. Postanowienie o uchyleniu zarządu własnego dłużnika i ustanowieniu zarządcy jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.
  2. Masa układowa. Z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika staje się tzw. masą układową.
  3. Obciążenie składników majątku dłużnika. Po otwarciu przyspieszonego postępowania układowego niedopuszczalne jest obciążenie składników majątku dłużnika:
  • hipoteką,
  • zastawem,
  • zastawem rejestrowym,
  • zastawem skarbowym,
  • hipoteką morską

w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed jego otwarciem.

  1. Niedopuszczalność spełniania świadczeń z wierzytelności objętych układem. Od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia dłużnik nie może spełniać świadczeń wynikających z wierzytelności, które są objęte układem z mocy prawa.
  2. Niedopuszczalność wypowiedzenia umowy najmu i dzierżawy. Od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia niedopuszczalne jest wypowiedzenie, bez zezwolenia rady wierzycieli, przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których dłużnik prowadzi przedsiębiorstwo.
  3. Zawieszenie postępowań egzekucyjnych. Postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem z mocy prawa, wszczęte przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem jego otwarcia.

Chcesz skutecznie przeprowadzić restrukturyzację? Oferujemy zarówno doradztwo prawne w tym zakresie, jak i pomoc w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Skontaktuj się z nami.

pattern80
pattern80
Mężczyzna w garniturze, skierowany wprost na patrzącego.

Adam Królik

Radca Prawny / Doradca Restrukturyzacyjny

Od ponad 10 lat specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Doradzam i reprezentuje w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych dłużników, wierzycieli oraz inwestorów.

Potrzebujesz konsultacji z licencjonowanym
doradcą restrukturyzacyjnym?

Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą!